Dozrievanie destilátu

Dozrievanie destilátu
4. júla 2018 Ing. Marek Olekšák

Čerstvý destilát nemá vyvážené vôňové a ani chuťové vlastnosti. Stárenie (dozrievanie) destilátu potrebuje svoj čas. Mladý destilát potrebuje dostatočný čas na to, aby sa zaguľatil a zjemnila sa jeho ostrá chuť.

Neurýchľujte stárenie destilátu použitím ultrazvuku, je to reverzibilný (vratný) proces – po roku budete mať vo fľaši to isté ako v dobe vypálenia destilátu. Pôsobením ultrazvuku sa síce odparia acetaldehydy a plyny, ktoré dávajú destilátu hrubú a ostrú chuť, ale odparí sa aj väčšie množstvo aromatických látok, ktoré mu naopak dávajú typickú, lahodnú chuť. Po opätovnom nastavení rovnováhy plynov, ktoré môže trvať aj rok sa v zásade nič, čo sa týka chuti a vône, nezmení.

Pri procese zrenia nejde len o odparenie nežiadúcich látok, ale ide aj o celú radu rôznych chemických zmien. Predovšetkým ide o vznik esterov a o premenu prítomného acetaldehydu na jemne voniaci acetal.

Na zlepšenie kvality čerstvého destilátu vplýva hlavne vzduch a teplota. Základná metóda dozrievania čerstvých destilátov preto spočíva práve v úprave prístupu vzduchu do destilátu a v úprave skladovacej teploty.

Postup mierneho urýchlenia zretia destilátu je nasledovný:

  1. Destilát dajte do skleneného demižóna, ktorý je vhodné naplniť asi na 60%.

  2. Otvor demižóna zakryte jemným sitkom, alebo gázou, aby sa doň nedostali octové mušky a nečistoty. Takto otvorený demižón nechajte 3 až 6 dní pri teplote 15 až 20˚C.

  3. Demižón uzavrite a nechajte destilát zrieť asi 2 mesiace v tmavej miestnosti pri teplote od 20 do 30˚C.
    (nie v chladnej pivnici!!!)

  4. Nakoniec destilát zlejte do fliaš, alebo menšieho demižóna, v ktorom destilát zaplní celý jeho objem a odložte na skladovanie.

  5. Alebo ho rovno vypite a mate to bez starosti 🙂

Destilát úplne dozrie, v závislosti od jeho zloženia a podmienok skladovania, asi za 2 až 5 rokov.

Zavolajte nám
Vyhľadajte trasu